Kucharka komendanta: historia Sophie Stippel
Niezwykła historia Sophie Stippel
Ta historia czekała 30 lat, aby zostać na nowo opowiedziana całemu światu! Udało się i teraz niezwykłe życie Sophie Stippel zaprezentowano w postaci filmu i książki. Sophie Stippel przez 40 lat mieszkała w Weinheim. Jej wnuk zainteresował się historią swojej babci, a jest to historia związana z tragedią Zagłady. Tym bardziej niezwykła, że występuje w niej także postać komendanta obozu KL Auschwitz - Rudolfa Höß'a. Sophie Stippel przez siedem lat była więźniarką w różnych więzieniach i obozach koncentracyjnych. Została aresztowana, gdyż była Świadkiem Jehowy, potocznie określanymi w Trzeciej Rzeszy jako "badacze Pisma Świętego". Jednak kilka lat wcześniej Sophie i jej rodzina należała do kościoła ewangelickiego. Dopiero śmierć młodszej córki i brak zrozumienia w środowisku kościelnym skierowała jej rodzinę ku Świadkom Jehowy.
Sophie Stippel z mężem i córką Edith
Po raz pierwszy Sophie została aresztowana w maju 1936 roku, ostatnie aresztowanie miało miejsce 7 kwietnia 1938 roku i wówczas Sophie została osadzona w obozie dla kobiet w Lichteburgu. 15 maja 1939 roku została wraz z pozostałymi więźniarkami przeniesiona do nowo wybudowanego obozu w Ravensbrück. Jej główną pracą w nowym miejscu było ścinanie trzcin w jeziorze - jak opowiadał o swojej babci Gerald Sander. Ciężka praca, wielogodzinne stanie na boso w wodzie poważnie uszkodziły zdrowie Sophie.
Dowód Sophie Stippel wystawiony w obozie Ravensbrück w 1944 roku i podpisany
przez komendanta. Również uprawniał ją do swobodnego poruszania się po obozie.
Źródło: Marchivum
przez komendanta. Również uprawniał ją do swobodnego poruszania się po obozie.
Źródło: Marchivum
Do KL Auschwitz Sophie przyjechała pierwszym transportem kobiet z 26 marca 1942 roku. Otrzymała numer 619. Wszystkich więźniarek było 999. W obozie Sophie spotkała swoją dawną koleżankę z dzieciństwa. Kilka dni później, Sophie otrzymała zgodę na pracę jako pomoc domowa w willi komendanta obozu, Rudolfa Hössa, co prawdopodobnie uratowało jej życie. Obowiązkami Sophie było robienie zakupów oraz gotowanie, czasem też opieka nad dziećmi komendanta. Otrzymała specjalną przepustkę pozwalającą jej na poruszanie się po terenie przyobozowym. Załoga SS miała duże zaufanie do więźniarek będących Świadkami Jehowy. W czasie gdy Sophie pracowała dla komendanta, jej szwagier Franz Zucker został zamordowany w komorze gazowej w Auschwitz.
Dzięki pomocy pracowników archiwum miejskiego w Mannheim, Gerald Sander odszukał dokumenty swojej babci. Następnie wraz z Karin Strobel (MARCHIVUM) i prof. dr. Wilhelmem Kreutz (University of Mannheim) napisał książkę "Komendant i Badaczka Biblii: Rudolf Höss i Sophie Stippel". Na jej podstawie powstał także film "Kucharka komendanta - dwie drogi do Auschwitz" w reżyserii Christiny Stihler, w którym także uczestniczyła Karin Strobel. Sophie Stippel zmarła 28 sierpnia 1985 roku w wieku 93 lat.
Zobacz też:
Komentarze
Prześlij komentarz