Bernhard Strebel "KL Ravensbrück" [książka]


Bernhard Strebel, „KL Ravensbrück. Historia kompleksu obozów”
 
Do rąk polskiego czytelnika trafia monografia dr. Bernharda Strebla poświęcona KL Ravensbrück i sieci jego podobozów. Jest to pozycja obszerna i ważna z wielu względów. Jej pierwsze wydanie pojawiło się na niemieckim rynku wydawniczym 15 lat temu. Dwa lata później książka ukazała się w języku francuskim, zaś teraz otrzymujemy jej polski przekład.
Publikacja stanowi bogate i rozległe źródło wiedzy o organizacji obozu i jego podobozów, warunkach w nim panujących, więźniarkach i więźniach, a także niemieckich oprawcach. Niezwykle istotne jest ukazanie przez autora, że z niewolniczej pracy więźniów korzyści czerpał niemiecki przemysł, w tym przypadku koncern Siemensa. Podkreślić należy, że to właśnie Polki stanowiły prawie jedną trzecią ogółu więźniarek i przytłaczającą większość ofiar eksperymentów pseudomedycznych, przeprowadzanych przez lekarzy SS. Pomimo tego nie upadały na duchu, walczyły o zachowanie ludzkiej godności i solidarności, często szukając ukojenia w wierze i Bogu. Zachętą do lektury niech będzie fakt, że do przekładu książki na swoje języki narodowe dążyły byłe więźniarki obozu z Francji i Polski, podkreślając tym samym, jak wielkiej pracy dokonał autor. 
 

Dziękujemy również za wsparcie finansowe następującym instytucjom:
Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej,
Instytutowi Goethego,
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie,
Rotary Club Lübeck-Burgtor,
oraz
Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku,
bez których publikacja ta nie ukazałby się.


Bernhard Strebel (ur. 1962) - dr filozofii, historyk, pracownik naukowy Hamburskiej Fundacji Wspierania Nauki i Kultury (Hamburger Stiftung zur Förderung von Wissenschaft und Kultur). Autor m.in.: Zwangsarbeit für Forschungseinrichtungen der Kaiser-Wilhelm-Gesellschaft 1939–1945. Ein Überblick, Berlin 2003 (razem z Jensem-Christianem Wagnerem); Celle April 1945 revisited. Ein amerikanischer Bombenangriff, deutsche Massaker an KZ-Häftlingen und ein britisches Gerichtsverfahren, Bielefeld 2013 (wyd. 2).

Tekst: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie/Muzeum II Wojny Światowej 


Zamów książkę!

“KL Ravensbrueck. Historia kompleksu obozów” to monografia ukazująca funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego i dramat jego więźniów, głównie kobiet. Książka napisana przez historyka doktora Bernharda Strebla została wydana między innymi dzięki współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Jakub Deka wyjaśnia, że autor bardzo precyzyjnie opisał funkcjonowanie obozu. Doktor Strebel wykorzystał wszelkie dostępne źródła dotyczące funkcjonowania obozu, które znajdują się w polskich, niemieckich czy rosyjskich archiwach. Autor analizuje pochodzenie więźniów, skład narodowy ich społeczności oraz warunki życia panujące w różnych częściach obozu i w różnych okresach jego funkcjonowania. Opisuje też kim byli szefowie i obsługa obozu.
Autor przedstawia i analizuje wielorakie formy terroru, pracy niewolniczej i zagłady.
W monografii doktor Strebel opisuje także pseudomedyczne eksperymenty, jakie wykonywano w obozie – mówi Agnieszka Dzierżanowska odpowiedzialna za projekty wydawnicze w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Ofiarami tych eksperymentów były przede wszystkim Polki, które jako więźniarki polityczne były uznawane przez Niemców za szczególnie niebezpieczne.
Książka doktora Strebla ukazuje grozę KL Ravensbrueck, obozową codzienność, katorżniczą pracę, głód i fatalne warunki bytowe. Jednak – wyjaśnia Agnieszka Dzierżanowska – są w niej także opisy niezwykłych postaw więźniarek, które stworzyły niezwykłą atmosferę w obozie. Szczególnie wyjątkowo zachowywały się starsze Polki, które dla uwięzionych dziewcząt prowadziły lekcje i okazywały im wiele przyjaźni.
W obozie Ravensbrueck więzionych było ponad 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę więzionych tam Polek szacuje się na około 40 tysięcy, z tego przeżyło 8 tysięcy. Dodatkowo w podobozach umieszczono około 20 tysięcy mężczyzn.
KL Ravensbruck został założony w listopadzie 1938 roku, funkcjonował do 30 kwietnia 1945 roku do wkroczenia Armii Czerwonej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach/dabr
 
 
Zobacz też:
 
https://ssaufseherin.blogspot.com/2018/06/bernhard-strebel-przepasc-nie-do.html
 

Komentarze

Popularne posty:

Translate