#74Befreiung: "Imiona zapisane na wodzie" [ebook]
Ravensbrück to miejsce wyjątkowe. Dla naszej historii, przestrogi i pamięci. Dla Polaków to miejsce jest szczególnie ważne. To właśnie w północnej Brandenburgii, nad brzegiem jeziora Schwedt, znajduje się skrawek ziemi nasączony polską krwią. To miejsce dziś nas jednoczy i każe pamiętać o trudnej, mrocznej przeszłości. Poprzez naszą pamięć oddajemy dziś hołd tym, których życie minęło bezpowrotnie w więziennych murach Ravensbrück.
Przyjeżdżamy w to miejsce, najczęściej szukając odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Czy znajdujemy ją, chodząc po czarnym żwirze, patrząc na wysoki mur, zaglądając w Szczelinę? Czy przyniesie ją szum wiatru w koronach sosen i plusk fal na jeziorze? To miejsce jest naszą narodową Pamięcią Pokoleń - nosimy ją w swoich sercach.
W publikacji zamieszczono teksty wierszy obozowych autorstwa Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej. W obozie koncentracyjnym Ravensbrück istniała twórczość artystyczna: literacka i plastyczna. Nie tylko śmierć czy cierpienie były tematami poruszanymi w poezji obozowej. Również takie zagadnienia jak miłość, tęsknota za bliskimi, a także nadzieja na rychły powrót do domu były motywami przewodnimi literackiej twórczości zza drutów. Wiersze zostały zapisane tak, jak doniosła je pamięć więźniarek. Właśnie w takiej formie powtarzano je półszeptem na twardych pryczach obozowych baraków, w czasie bezsennych nocy, niekończących się apeli lub w drodze na śmierć... Przetrwały jako dokument oraz świadectwo tamtych dni. "Imiona zapisane na wodzie" to fragmenty wspomnień polskich kobiet, byłych więźniarek obozu Ravensbrück, które przetrwały, by dawać literackie świadectwo tamtych okrutnych dni.
Kliknij i przeczytaj:
Komentarze
Prześlij komentarz