"Chleb wolnościowy" komiks o więźniach Majdanka

 
11 maja odbyła się oficjalna premiera najnowszego wydawnictwa Państwowego Muzeum na Majdanku – komiksu opartego na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. 
                      
- „To pierwszy komiks w 75-letniej historii Państwowego Muzeum na Majdanku. Jest on wyrazem hołdu dla więźniów KL Lublin” – zaznaczyła Agnieszka Kowalczyk-Nowak z PMM, która prowadziła spotkanie. Komiks stworzył artysta Paweł Piechnik, który w oparciu o wspomnienia byłych więźniów Majdanka zestawił zbiór graficznych opowieści o losach osadzonych. – „W rysunkowej części komiksu nie ma nawet wzmianki ode mnie. Wszystkie słowa, które tam padają, pochodzą z relacji byłych więźniów złożonych tuż lub kilka lat po wojnie. Miałem okazje rozmawiać z dwójką z nich osobiście”.
 
 
Po raz pierwszy Państwowe Muzeum na Majdanku wydaje komiks oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu, stworzony przez Pawła Piechnika. Album ukazuje się z okazji 75-lecia powstania Muzeum.
 
Komiks stanowi zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin. Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Tytuł komiksu wyraża niezbywalne prawo człowieka do wolności. „Chleb wolnościowy" był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była szeroko pojęta nadzieja wolności. Na tym skupia się trzecia część publikacji.

Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji. Autor w swojej koncepcji wykorzystał fragmenty książek Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk i Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego, relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej oraz wspomnienia zawarte w opracowaniu Marty Grudzińskiej Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków.
 












 
 

 

Komentarze

Popularne posty:

Translate