Książki inspirowane historiami z obozu Auschwitz


Współczesna literatura obozowa

"Tatuażysta z Auschwitz", "Bibliotekarka z Auschwitz", "Położna z Auschwitz", Kołysanka z Auschwitz", "Tajemnica z Auschwitz", "Ucieczka z Auschwitz"... macie już dość? Od natłoku słowa "Auschwitz", które w ostatnich tygodniach zalało półki w księgarniach można dostać zawrotu głowy. Kiedy miałam 14 lat, a było to daaawno temu, zaczytywałam się w literaturze obozowej. Jednak to nie były historie "inspirowane" wydarzeniami autentycznymi. To były realne wspomnienia byłych więźniów, bardzo drastyczne i szczere. Jeśli interesujecie się historią Zagłady, zapewne kojarzycie takie tytuły jak "Dymy nad Birkenau", "Anus Mundi", "Żaden z nas nie powróci"... Dziś masowo pisze się książki nadając im chwytliwy tytuł ze słowem "Auschwitz" na okładce, które mają przypomnieć współczesnym czytelnikom o tragicznej przeszłości ofiar tego obozu. Powstało też już wiele artykułów krytykujących te książki. Zaczęło się od niewielkiej objętościowo książki "Chłopiec w pasiastej piżamie", która właściwie jest karykaturą obozu Auschwitz. Niestety, niemal połowa świata analizuje tą książkę w szkołach jako podstawowe źródło wiedzy na temat II wojny światowej. Wielokrotnie słyszałam od znajomych pracujących w Muzeum Auschwitz, że młodzież bardzo poważnie brała wydarzenia z tej książki za autentyczne i w pełni oparte na faktach. Przyjeżdżała do Muzeum myśląc o żydowskim chłopcu grającym z synem komendanta w szachy - siedząc niedaleko naelektryzowanych drutów. Nawet nie da się tego skomentować.


Źródło: Czytu Czytu Podcast (2023)

Nie jestem krytykiem literatury, dlatego poniżej podaję linki do tekstów, które jasno analizują negatywny aspekt publikacji takich książek. Pracownicy Muzeum Auschwitz wyraźnie mówią: NIE CZYTAJCIE TYCH KSIĄŻEK! Jest to przekłamanie historii, przeinaczenie faktów po to, aby książka dobrze się sprzedała. Za tym wszystkim stoją pieniądze i zysk ze sprzedaży. Tragedia ofiar pozostaje daleko w tyle. 

Przeczytaj ciekawe recenzje współczesnej literatury obozowej:


Jeżeli zaś chcecie mieć w rękach naprawdę dobrą, prawdziwą literaturę obozową autorstwa Świadków Zagłady, zainwestujcie w specjalny box, wydany przez Muzeum Auschwitz, zawierający najważniejsze, wznowione wydania książek o obozie Auschwitz. Box można kupić na stronie księgarni Muzeum. Kliknij w obrazek, a zostaniesz przekierowany na stronę księgarni:

Źródło: www.auschwitz.org

Ostatnio udało mi się także zakupić wyjątkową książkę ze wspomnieniami byłego więźnia Auschwitz pt.: "Uspokoić sen". Relacja Kazimierza Tymińskiego stała się inspiracją dla stworzenia znanego filmu fabularnego "Kornblumenblau". Książka oczywiście do kupienia tylko w antykwariatach lub serwisach aukcyjnych.





Komentarze

Popularne posty:

Translate