Popularność nadzorczyń na kanałach YouTube?

 

Oglądając filmy w serwisie YouTube z pewnością zwróciliście uwagę na coraz większą ilość treści dotyczących nadzorczyń obozowych. Wystarczy wpisać hasło "Maria Mandl" lub "Bestia z Auschwitz", a już naszym oczom ukazuje się lista zawierająca kilkanaście filmów prezentujących biografie nadzorczyń. Sama jestem zaskoczona tym niecodziennym zjawiskiem. Wcześniej nadzorczynie raczej nie były aż tak popularne w tym konkretnym serwisie. Jednak po literaturze obozowej najwidoczniej przyszła "moda" na robienie filmów o biografiach nadzorczyń, mocno podsyconych emocjami i dziennikarską sensacją. 
Wśród najbardziej popularnych filmów o nadzorczyniach są te dotyczące sylwetek Marii Mandl oraz Irmy Grese, co jest oczywiste. Słowo "bestia" także jest wypisane na winietce filmu.


Chciałabym przestrzec przed oglądaniem tych filmów i czerpaniem z nich wiedzy absolutnej. Osoby prowadzące kanały o charakterze sensacji kryminalnych nie są historykami ani badaczami Zagłady - ot, wzięły ciekawy temat i przerobiły go na swój sposób, aby zdobyć nowych widzów. Bardzo często w tego typu produkcjach wykorzystywane są kadry z filmów fabularnych, które nie pokazują autentycznej postaci, tylko aktora ubranego w kostium filmowy. Ktoś, kto nie zna się na temacie nadzorczyń, może wziąć zaprezentowane zdjęcia za autentyczny materiał archiwalny. Również w tekstach czytanych przez lektora znalazłam błędne daty czy zniekształcone nazwy miejscowości lub nazwiska bohaterów. 


Co mnie zaskoczyło - także kanał o tematyce historyczno-wojennej "Okupowana Polska" poszedł tym samym tropem i zaczął robić filmy na temat nadzorczyń obozowych. Zadałam pytanie autorowi w serwisie Instagram dlaczego teraz jest moda na biografie nadzorczyń, skoro wcześniej nigdy tym tematem nikt z polskiego YouTuba się nie interesował? Autor odpisał, że nie słyszał o takiej modzie, a jego kanał nazywa się "Okupowana Polska" i teraz odcinki mogą dotyczyć wszystkiego, co związane jest z czasem okupacji. 


No fakt - wcześniej kanał ten nazwany był "Okupowany Kraków", ale tematy chyba się wyczerpały, więc wrzucono do wora jeszcze pozostałą część okupowanej Polski - ile tu się otwiera możliwości! Obawiam się jednak, że "Okupowana Polska" płynie na fali obozowych sensacji - już zauważyłam współpracę z wydawnictwem książki "Złe", a co za tym idzie na kanale pojawił się film biograficzny o "Kobyle" z Majdanka - jakże by inaczej! 

Film edukacyjny o Marii Mandl z kanału "Okupowana Polska", 2023

Z kanałem "Okupowana Polska" na YouTube jest o tyle dobrze, że prowadzi go niejaki Janek, z wykształcenia historyk i przewodnik po Krakowie. W tym wypadku można liczyć na to, że oglądając produkcję z tego kanału otrzymamy konkretną wiedzę podaną jeszcze w estetycznej, profesjonalnej formie. Mimo wszystko, nie chciałabym, żeby polskie konta na YouTube poszły tą drogą i robiły zmasowane filmy o nadzorczyniach, o których można przeczytać w książkach. Pytanie tylko - kto do tych książek zajrzy? 

Co myślicie o amatorskich filmach biograficznych o nadzorczyniach? Czy trzeba się po prostu do tego przyzwyczaić, że dziś zamiast sięgnąć do naukowej literatury lepiej i szybciej jest włączyć film na YouTubie i mieć tą wiedzę podaną na tacy? 

Komentarze

Popularne posty:

Translate