Wrzesień z Pileckim: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

 

Serdecznie zapraszam na wirtualny spacer po domu rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. W pewien wrześniowy weekend wybrałam się do tego niezwykłego muzeum, które znajduje się w miasteczku, które jest także miejscem mojego urodzenia. Trzy lata temu, kiedy współpracowałam przy produkcji "Raport Pileckiego", w tym samym czasie w Ostrowi Mazowieckiej trwały prace nad nową wystawą w autentycznym domu, w którym mieszkało małżeństwo Pileckich przed wybuchem II wojny światowej. Dom w Ostrowi Mazowieckiej był rodzinnym majątkiem Marii Pileckiej, żony Witolda. 


Witold Pilecki symbolem historycznym

Bohater naszego muzeum to postać niewątpliwie wyjątkowa. Był nie tylko wybitnym żołnierzem, lecz także naprawdę ciekawym człowiekiem: harcerzem, społecznikiem, mężem, ojcem... Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył go do grupy "sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu". Działalność Pileckiego nie ograniczała się jednak tylko do udziału w konspiracji podczas II wojny światowej. Podczas zajęć zastanowimy się, czy Witolda, ze względu na jego losy, można uznać za symbol historyczny, a jeśli tak, to jakie znaczenie dla nas - współczesnych - może mieć taki symbol? Czy człowiek może być symbolem? Podczas zajęć zastanowimy się, czym są symbole historyczne, jakie mają znaczenie dla nas i dla innych ludzi, a także opowiemy wspólnie o działalności Witolda na tle historii XX wieku, wykorzystując symbole z gry edukacyjnej "Znaj Znak".



Poznaj swoją rodzinę

Wiele osób zadaje sobie pytanie: skąd pochodzę? Dopiero odkrywając przeszłość swojej rodziny, dowiadujemy się, kim byli nasi przodkowie, skąd się wywodzili, jak zasłużyli się dla ojczyzny. Poznajemy zapomniane zawody i imiona. Odkrywamy bezcenne pamiątki rodzinne i historie z nimi związane. Podczas zajęć nauczymy się pojęć kojarzonych z genealogią oraz poszukiwaniami genealogicznymi, w czym pomogą nam opracowane historie rodzin Pileckich i Ostrowskich.



W ogrodzie Marii

Większość z nas na pytanie "Jakie rośliny możemy posadzić w ogrodzie?", odpowie: pomidory, ogórki, marchew, truskawki itd. Podczas zajęć poznamy gatunki, które rosły w ogrodzie Marii. Porozmawiamy o uprawie i pielęgnacji roślin, a także o ich pochodzeniu. Rozwiążemy zagadki przyrodnicze oraz zagramy w grę karcianą "W ogrodzie Marii i Witolda", przy okazji dowiadując się czegoś o naszych bohaterach, dawnych mieszkańcach tego domu.


Od harcerza do żołnierza

Pierwszym mundurem, jaki nosił Witold Pilecki, był mundur skautowy. Dlaczego Witek chciał być harcerzem? Jak ukształtowało to jego charakter, poglądy i przyszłe życie? Z pewnością jego charakter kształtowały w młodości zasady ideowe rodzącego się w tym czasie skautingu. Podobnie jak bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec", ważnym dla niego kodeksem postępowania było prawa harcerskie. Jaką drogę pokonał, żeby na jej końcu stać się żołnierzem niezłomnym i poświęcić swoje życie za ojczyznę?




Czym zajmuje się historyk?

Praca historyka ma wiele  wspólnego z zawodem detektywa. Jaka jest różnica? Detektyw rozwiązuje zagadki współczesne, a historyk wyjaśnia tajemnice z przeszłości... Podczas zajęć dowiemy się, na czym polega praca historyka, czym jest źródło historyczne, w jaki sposób opowiedzieć historię za pomocą jednego przedmiotu, a także, jak należy czytać fotografię.






Symbole narodowe

Czym są symbole narodowe? Gdzie możemy je spotkać? Podczas zajęć poznamy historię polskich symboli narodowych. Dowiemy się, czym jest godło, skąd pochodzą barwy narodowe: biel i czerwień., kiedy powstała polska flaga oraz jakie były dzieje polskiego hymnu. Nauczymy się, jak należy obchodzić się z flagą i jak zachować się w czasie wykonywania hymnu.










Czym jest muzeum?

Muzeum to unikatowa instytucja kultury. Dowiemy się, czym jest, kiedy powstało pierwsze muzeum w Polsce i kto je założył, czym są kolekcja, eksponat, replika, kim są kustosz, historyk, konserwator, co dzieje się z pamiątką, gdy trafia do muzeum. Dodatkowo poznamy zasady zachowania się z obiekcie muzealnym oraz zobaczymy przykłady różnych eksponatów.




Tekst: oferta edukacyjna Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Więcej na stronie: muzeumpileckich.pl



Zobacz też:

Komentarze

Popularne posty:

Translate