KL Auschwitz: 80. rocznica wyzwolenia

 

Z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zebrałam archiwalne artykuły prasowe na temat... 10. rocznicy wyzwolenia z 1955 roku. Jak na te wydarzenia reagowali ludzie, którzy jako więźniowie pamiętali czas spędzony za drutami obozu? Lektura tych tekstów może wiele powiedzieć o emocjach, jakie towarzyszyły społeczeństwu, które było świadkiem Zagłady. Zapraszam do czytania! 

M. Kościelniak: Naszkicowane wspomnienia 
(Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu)
Źródło: European Network Remembrance and Solidarity

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przygotowała krótki film prezentujący twórczość Mieczysława Kościelniaka - artysty, który pomimo nieludzkich warunków obozu koncentracyjnego stworzył rysunki, będące nie tylko świadectwem niewypowiedzianej tragedii, lecz także symbolem niezłomności, ocalenia i potęgi pamięci.

Mieczysław Kościelniak, wybitny polski malarz i ilustrator, ryzykował życie, aby dokumentować okrucieństwa II wojny światowej. Urodzony w Kaliszu w 1912 roku, studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera. Jego obiecującą karierę przerwała wojna, która wywarła głęboki wpływ na jego twórczość.
Podczas kampanii wrześniowej Kościelniak służył w 70. Pułku Piechoty, a później dołączył do podziemnego ruchu oporu. Aresztowany w 1941 r., został deportowany do Auschwitz-Birkenau, gdzie został więźniem nr 15261. Zaangażowany w obozową organizację oporu, wykorzystał swoje umiejętności artystyczne do stworzenia około 300 rysunków ujawniających zbrodnie nazistowskie i cierpienie więźniów. Przemycane z obozu rysunki ujawniały rzeczywistość nazistowskiego terroru.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., aby uwrażliwić przyszłe pokolenia na tragedię Holokaustu i w ten sposób zapobiec wszelkim przyszłym aktom ludobójstwa. Dzień ten obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym zamordowano milion węgierskich, polskich, francuskich, czeskich, słowackich i greckich Żydów, a także Żydów z innych krajów i około stu dwudziestu tysięcy innych więźniów (Polaków, Romów, jeńców radzieckich i innych). 


 




 












Komentarze

Popularne posty:

Translate