Archiwum obozu Ravensbrück [Dokumenty]
Archiwum obozu Ravensbrück
Nieznane szerszemu gronu badaczy jest archiwum obozu Ravensbrück, które znajduje się w Bibliotece Narodowej w Czytelni Rękopisów i Starodruków przy placu Krasińskich 3/5 w Warszawie. W obszernym zbiorze, na który składa się kilkadziesiąt teczek, można znaleźć informacje dotyczące niemal każdego aspektu obozowej rzeczywistości! Poszukując nowych materiałów badawczych, a zwłaszcza relacji Świadków, przez przypadek natrafiłam na to niezwykłe archiwum z odręcznie pisanymi zeznaniami byłych więźniarek Ravensbrück.
Przejrzałam około 12 teczek, w których znajdowały się relacje na takie tematy jak: poezja obozowa, działalność artystyczna w obozie, praca, załoga SS (w tym sporo nigdy nieopublikowanych opisów nadzorczyń!), komanda fabryczne... Ostatni raz te dokumenty były przeglądane przez Simone Erpel, niemiecką historyczkę i badaczkę Zagłady, która opracowała książkę "Im Gefolge der SS". Poza tym od 2002 roku NIKT nie był zainteresowany, aby skorzystać z tych relacji więźniarek Ravensbrück!
Co zrobić, aby móc obejrzeć to niezwykłe archiwum? Należy zapisać się do Biblioteki Narodowej i z wyrobioną kartą czytelnika, po uprzednim wyszukaniu konkretnych teczek z tematami, napisać maila (udost@bn.org.pl) z prośbą o udostępnienie dokumentów w siedzibie Czytelni Rękopisów. Można korzystać ze swojego aparatu, co sama zresztą robiłam.
W wyszukiwarce katalogowej (katalogi.bn.org.pl) należy wpisać "Archiwum Ravensbruck". Następnie trzeba spisać sygnatury i przesłać na podany przeze mnie mail z prośbą o przygotowanie materiałów do wglądu. Warto!!!
Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń