"Das Frauen-Konzentrationslager Ravensbrück"



"Das Frauen-KZ Ravensbrück"

Chciałabym opisać pokrótce kilka książek, jakie znajdują się w mojej biblioteczce "obozowej". Jeśli ktoś interesuje się tematyką obozu Ravensbrück i chce mieć jak najdokładniejsze informacje, powinien zaopatrzyć się także w kilka publikacji niemieckojęzycznych. Bariera językowa jest trudna do przeskoczenia dla kogoś, kto nie zna niemieckiego. Książki niemieckie mają jednak jedną, wspólną cechę: są po prostu pięknie wydane! Mają świetnej jakości papier i są starannie zaprojektowane.
 
 
Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück w ostatnich latach postawiło na dobre jakościowo publikacje historyczne i rzeczywiście te książki aż chce się wziąć do ręki. Książka wydana w 2013 roku pod tytułem "Das Frauen-Konzentrationslager Ravensbrück. Geschichte und Erinnerung" to publikacja nawiązująca do nowej wystawy głównej w Muzeum. Znajdują się w niej liczne biografie więźniarek z podziałem na narodowości oraz zdjęcia archiwalne obozu Ravensbrück, a także różnych przedmiotów związanych z życiem więźniarek i działalnością załogi SS. Książka nie jest dokładnym katalogiem wystawy, raczej prezentuje najważniejsze epizody z sześcioletniego funkcjonowania tego obozu i najbardziej znane wydarzenia. 


Książka jest więc dla osób, które chcą mieć ładnie wydaną publikację o Ravensbrück, z tej książki raczej nie można dowiedzieć się szczegółów historycznych. Opisano we wstępie tylko pobieżnie rys historyczny. Ciekawym ujęciem jest pokazanie prac nad konserwacją budynku komendantury Ravensbrück, który został całkowicie odnowiony na potrzeby stworzenia nowej wystawy głównej. W środku nie zachowało się żadne autentycznie wyposażone pomieszczenie z czasów wojny, ze względu na użytkowanie przestrzeni poobozowej przez wojska sowieckie od 1945 aż do 1993 roku. Duża ilość zdjęć, artefaktów obozowych, rysunków oraz ilustracji stworzonych rękami więźniarek daje wzgląd na to, jak żyły kobiety za murami obozu, jak wyglądały one same i rzeczywistość wokół nich. Dość mało miejsca w książce przeznaczono dla załogi SS - widocznie takie było założenie tej publikacji. Nadzorczynie wspomniane są tylko na trzech stronach z niewielką ilością informacji, ze zdjęciem Marii Enserer oraz grupowym zdjęciem nadzorczyń na apelu w styczniu 1941 roku.


Podoba mi się ogólna kolorystyka tej publikacji, która także nawiązuje do kolorów przewodnich wystawy głównej, w książce dominuje kolor butelkowej zieleni/szmaragdowego połączony z szarym. Te kolory w kilku różnych odcieniach przewijają się na wystawie i widać, że zostało to dobrze pomyślane i opracowane. 

Odnośnie wystawy głównej w Ravensbrück zrobię osobny wpis. Pod koniec 2018 roku planowane jest otwarcie nowej wystawy o nadzorczyniach SS.









 

Komentarze

Popularne posty:

Translate