Centrum Dokumentacyjne Robót Przymusowych

Spośród 3000 obozów pracy, rozmieszczonych w okresie nazistowskim po całym Berlinie, zachował się jedynie obóz w Schöneweide (Dokumentationszentrum NS-Zwangsarbeit). 14 murowanych baraków, które miały pomieścić 2000 osób, zostały zbudowane pod kierownictwem Alberta Speera pośrodku mieszkaniowego osiedla. Umieszczono tu w latach 1944-1945 internowanych żołnierzy włoskich, osoby cywilne, przywiezione na roboty przymusowe z różnych krajów, oraz więźniarki obozów koncentracyjnych.

W 2006 r. otworzono na części tego terenu Centrum Dokumentacyjne Robót Przymusowych w okresie nazistowskim. Zainaugurowana w 2013 r. wystawa stała pt. „Codzienność podczas robót przymusowych 1938-1945“ („Alltag Zwangsarbeit 1938–1945“) uzmysławia, jak szeroko rozpowszechnione były roboty przymusowe w okresie nazistowskim. Na podstawie eksponatów, zdjęć i stacji medialnych ekspozycja uwidacznia, jak masowo były organizowane roboty przymusowe, jak wyglądała codzienność w obozie, podczas pracy i w kontakcie z Niemcami oraz jak zróżnicowane było traktowanie robotników według ideologii rasistowskiej. Wybrane biografie ilustrują różne drogi życia mężczyzn, kobiet i dzieci, deportowanych niemal z całej Europy.
*  *  *
Zdjęcia wykonałam w październiku 2018 roku w czasie dwudniowej konferencji  "30. Arbeitstreffen der Ravensbrückforschung" dotyczącej tematyki nadzorczyń.

Komentarze

Popularne posty:

Translate