The case of Johanna Langefeld [film]
Film dokumentalny o Johannie Langefeld!
Po wielu latach oczekiwań już niebawem będzie można zobaczyć niezwykły film dokumentalny o życiu pierwszej kierowniczki obozu Ravensbrück - Johannie Langefeld. Film powstaje w polsko-niemieckiej koprodukcji i wyjaśnia wiele nieznanych dotąd wątków z biografii Niemki, która przez wiele lat swojej służby pracowała w zakładach karnych i więziennych, a w czasie wojny w żeńskich obozach koncentracyjnych jak Ravensbrück oraz KL Auschwitz. Johanna Langefeld uniknęła kary. Zanim w 1947 roku odbył się pierwszy proces załogi KL Auschwitz, Langefeld zbiegła z więzienia Montelupich w Krakowie i przez 12 następnych lat ukrywała się w prywatnych domach byłych polskich więźniarek! Dlaczego byłe więźniarki Ravensbrück pomogły nazistowskiej zbrodniarce w uniknięciu surowej kary? Jak udało się im ukrywać przez wiele lat Niemkę na terytorium Polski Ludowej? Na te oraz inne pytania odpowiedzi szuka reżyser filmu "Sprawa Johanny Langefeld" ("Sekret Johanny"), Władysław Jurkow.
Plakat filmowy (2018)
Trailer (2018)
Poniżej niezwykły dokument podpisany przez polskie kobiety, które pamiętały Langefeld z obozu Ravensbrück. Pismo przygotowano jako dowód na niewinność komendantki obozu, a następnie przedłożono je komisji przygotowującej proces załogi KL Auschwitz, w którym Langefeld była jedną z oskarżonych. Polskie byłe więźniarki za wszelką cenę chciały wybronić Langefeld od prawdopodobnego przyszłego wyroku skazującego ją na śmierć. Dokument znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w Dziale Rękopisów i Starodruków, w tzw. "archiwum obozu Ravensbrück".
Jedyne dotąd znane zdjęcie z czasów wojny, na którym widać komendantkę Langefeld zostało wykonane w styczniu 1940 roku w trakcie wizytacji obozu Ravensbrück przez Himmlera. Johanna Langefeld (pierwsza z prawej) idzie w towarzystwie komendanta obozu oraz wyższych oficerów. Ma na sobie zimowy płaszcz Waffen-SS oraz furażerkę. Na zdjęciu Himmler pozdrawia pracujące w obozie nadzorczynie.
Przeczytaj fragment mojej książki dotyczący komendantki Langefeld:
Zobacz też:
Komentarze
Prześlij komentarz