Francine R. - francuski komiks o Ravensbrück


Francine Rivollier-Buis urodziła się 1 kwietnia 1922 roku. W czasie wojny razem ze swoją siostrą Marie-Louise została aresztowana przez gestapo pod zarzutem działania na niekorzyść III Rzeszy. Siostry pracowały w ruchu oporu jako łączniczki. Obie po brutalnych przesłuchaniach zostały wysłane do obozu koncentracyjnego Ravensbrück (Francine otrzymała numer 38987), a kilka tygodni później rozdzielono je, skutkiem czego każda z nich trafiła do innego podobozu, Marie-Louise do obozu pracy w Hanowerze, natomiast Francine do fabryki zbrojeniowej w miejscowości Watenstedt. Francine cały czas utrzymywała w sobie wolę walki, aby przetrwać i pokonać barbarzyństwo Niemców.
 
Wiele lat po wojnie, Boris Golzio, daleki krewny Francine, odnalazł jej wspomnienia w formie nagrania audio. Zapragnął, aby rodzinna historia francuskiej więźniarki została zapamiętana przez kolejne pokolenia. Postanowił przełożyć ją na język komiksu, gdyż od wielu lat publikował swoje prace komiksowe, a temat wojenny był dla niego emocjonalnym ale też i artystycznym wyzwaniem. W ten sposób powstała piękna i poruszająca książka w formie graficznej opowieści, która stała się hołdem złożonym Francine ale także wszystkim tym kobietom, które zostały zamęczone w obozach.
 
Francine Rivollier-Buis
 
Francine zmarła w 2003 roku. Natomiast na trzy lata przed jej śmiercią, Golzio rozpoczął pracę nad komiksem. Na 130 stronach komiksu rysownik pokazał nam ,bez patosu, świat zamknięty za drutami kolczastymi. Prosta kreska, zawierająca najważniejsze elementy obozowej rzeczywistości została uzupełniona informacjami historycznymi. Zwłaszcza architektura Ravensbrück została w tym komiksie oddana w pełnej rzeczywistości. Dzięki tej pracy historia anonimowej dotychczas  francuskiej więźniarki, została utrwalona na papierze w niezwykłej rysunkowej oprawie. 
 
Album kupiłam w serwisie Amazon.co.uk Komiks jest w języku francuskim. 
 
Zobaczcie fragment komiksu pokazujący pobyt Francine w obozie Ravensbrück:   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Popularne posty:

Translate