Brandenburskie Plenery Pamięci [edukacja i sztuka]

 
 
Autorski projekt edukacyjno-artystyczny realizowany w Miejscu Pamięci Ravensbrück w latach 2014-2016

Pomysł oraz prowadzenie zajęć: Joanna Czopowicz
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści biorący udział w uroczystościach na terenie Ravensbrück

 
Podczas wizyty w Miejscu Przestrogi i Pamięci Ravensbrück, młodzież z Polski wraz z byłymi więźniarkami, bierze udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie obozu Ravensbrück. Pierwszy kontakt z Miejscem Pamięci, a tym bardziej terenami byłego obozu, może być bardzo silnym emocjonalnie przeżyciem dla młodego człowieka, zwłaszcza ze względu na bliską obecność Świadków Zagłady.

Wykorzystując chwilę zadumy w autentycznym Miejscu Pamięci, proponujemy zajęcia malarskie w plenerach byłego obozu, a także terenach przyobozowych oraz w przestrzeni miasteczka Fürstenberg. Miejsce Pamięci jest obecnie bardzo mocno powiązane z otaczającą je przyrodą: jeziorem - w którym spoczywają prochy zamordowanych, lasem – w którym znajduje się dawne osiedle SS oraz miasteczkiem – w którym mieszkali ludzie nierzadko pracujący jako załoga obozu.
 
„Plenery Pamięci” mają zwrócić uwagę na topografię miejsca, w którym działo się w przeszłości coś ważnego dla naszej historii – wydarzenie, o którym powinniśmy pamiętać i o którym nie możemy zapomnieć. Przybliżają także tereny dookoła byłego obozu, które wciąż funkcjonują jako miejsca użyteczności publicznej oraz wypoczynku dla mieszkańców miasteczka i turystów. Ravensbrück to miejsce, w którym spotyka się przeszłość z teraźniejszością.
 
*   *   *
 
"Plenery..." realizowane były w latach 2014-2016 we współpracy z działem edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach projektu "O tym nie można zapomnieć... Spotkania z kobietami, które przeszły przez piekło Ravensbrück" . Poniżej zamieszczam opis projektu, a także KARTY PRACY mojego autorstwa, które można wydrukować i wykorzystać do pracy z młodzieżą w trakcie pobytu w Miejscu Pamięci Ravensbrück.

Przebieg realizacji i założenia projektu:
 
 
 
 
Karty pracy rozdawane uczestnikom:
 
 
1. JEZIORO
 
 
2. LAS
 
  
3. MIASTECZKO
 
 
 
Ulotka dotycząca "Brandenburskich Plenerów Pamięci" (2015):
 
 

Ulotka informacyjna (2016):
 
 
Ulotka dotycząca wystawy podsumowującej projekt
"Brandenburskie Plenery Pamięci", Ravensbrück, kwiecień 2016 
 
  
Zdjęcia wykonane w trakcie projektu (2014-2016):
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gotowe plansze z wystawy w Miejscu Pamięci Ravensbrück, 2016
 
 
 
 
 
 
  
Wystawa podsumowująca projekt w Miejscu Pamięci Ravensbrück, kwiecień 2016
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Popularne posty:

Translate