Willa nad jeziorem z mroczną przeszłością

 

Z cyklu "Berlin historycznie", zapraszam Was do wspólnego 'zwiedzania' niezwykłego miejsca - zabytkowej willi, która znajduje się w berlińskiej dzielnicy Wannsee, tuż nad pięknym jeziorem o tej samej nazwie. Czemu pokazuję Wam ten właśnie budynek? Ze względu na jego walory architektoniczne? Pięknie zaprojektowany i utrzymany ogród? Z powodu niesamowitego widoku na jezioro? Zapewne też, jednak historia tej konkretnej willi na trwale wpisała się także do mrocznych dziejów Holokaustu. Jak to możliwe?

W dniu 20 stycznia 1942 roku, pod kierownictwem Reinharda Heydricha, w tej właśnie willi stylizowanej na niewielki pałacyk, odbyła się konferencja, na której zostały omówione szczegóły logistyczne dotyczące zagłady Żydów. Wzięli w niej udział przedstawiciele niemieckich władz państwowych, partyjnych, SS, policji oraz przedstawiciele władz Generalnego Gubernatorstwa. Zgodnie z ustaleniami tego spotkania, Żydzi mieli zostać umieszczeni w gettach, a następnie 'ewakuowani' na wschód. Oznaczało to w rzeczywistości fizyczną eksterminację ludności żydowskiej w specjalnych ośrodkach zlokalizowanych na obszarze okupowanej Polski. Obecny na konferencji Josef Bühler, sekretarz rządu Generalnego Gubernatorstwa, postulował żeby właśnie od tego obszaru rozpoczęto Zagładę. Jako argumenty wskazywał dużą liczbę ludzi 'niezdolnych do pracy' oraz brak problemów w przeprowadzeniu deportacji. Tak więc 'konferencja w Wannsee', jak dziś mówimy o tym wydarzeniu, wcale nie wprowadziła idei Zagłady - ta idea już wówczas była w działaniu. Odizolowanie wszystkich Żydów od pozostałych narodowości na podbitych przez III Rzeszę  terenach było dla Niemców priorytetem. Ta konferencja ze stycznia 1942 roku, która trwała zaledwie niecałe dwie godziny, miała na celu potwierdzenie zamiaru likwidacji Żydów. Po prostu ostatecznie przypieczętowała los milionów Żydów skazując ich na śmierć.  

Byłam w tej willi kilka razy. Zawsze kiedy jestem w Wannsee wstępuję do "Domu konferencji w Wannsee", jak nazywa się obecne muzeum. Wejście jest darmowe. W styczniu 2020 roku odnowiona została wystawa główna, więc tym bardziej ucieszyłam się, że mogłam ją zobaczyć w całkiem nowej wersji. Jeśli będziecie kiedyś w okolicy jeziora Wannsee, zapamiętajcie ten adres: Am Großen Wannsee 56-58 i zobaczcie na własne oczy miejsce, w którym działa się administracyjna historia machiny Holokaustu! 

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2020.

































Zobacz też:


Komentarze

Popularne posty:

Translate