Polska mogiła na szwedzkim cmentarzu w Lund
W lipcu 2021 roku odwiedziłam piękny cmentarz Norra Kyrkogården w Lund. Wielokrotnie już pisałam o tym, jak bardzo lubię styl tych północno europejskich cmentarzy-ogrodów. Są umiejscowione w zadrzewionych miejscach, a spacerowanie po nich należy do przyjemności obcowania z przyrodą! Cmentarz w Lund jest jednym z najpiękniejszych, jakie dotąd widziałam! Parkowy charakter nadaje mu niezwykłego uroku! Dodatkowym urozmaiceniem są rabaty kwiatowe, które zdobią poszczególne groby. Wszystko jest perfekcyjnie utrzymane w czystości! Nie ma sztucznych kwiatów, nie ma też plastikowych lampek. Są to groby ziemne, ozdobione jedynie małymi figurkami aniołków. Muszę przyznać, że fotografowanie tych figurek w otoczeniu świeżych kwiatów to jeden z moich ulubionych motywów do zdjęć!
Chcę Wam pokazać niezwykłe miejsce, jakie znajduje się na tym konkretnym cmentarzu: polską kwaterę, w której pochowani są byli więźniowie obozów koncentracyjnych. Byli to Polacy, którzy zostali uratowani w 1945 roku przez Szwedzki Czerwony Krzyż i przywiezieni do Szwecji. Niektórzy z nich postanowili pozostać w Szwecji na zawsze i tu założyć rodziny. Dziś wiemy, że w większości ci ludzie stali się aktywnymi działaczami środowiska polonijnego i przez całe życie pielęgnowali pamięć o Ofiarach II wojny światowej, a jednocześnie przybliżali kulturę i tradycje polską młodemu pokoleniu Polaków urodzonych już w Szwecji.
Na stronie polskieslady można przeczytać kilka ciekawych informacji na temat tej polskiej kwatery w Lund:
"Na cmentarzu Norra Kyrkogarden w Lund istnieje wydzielona kwatera z 24 grobami Polaków - byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych, którzy zmarli w 1945 i 1946 r. wkrótce po przybyciu do Szwecji. Na kamiennych tablicach wykute są nazwiska zmarłych. Pośrodku usytuowana jest pamiątkowa płyta z polskim godłem oraz pomnik (włoskiego artysty), którego fundatorką była pochowana również obok Ludwika Broel-Plater, była więźniarka Ravensbruck.
W pobliżu kwatery znajdują się groby innych polskich więźniów obozów koncentracyjnych zmarłych w Lund w latach późniejszych, internowanych w Szwecji żołnierzy oraz innych Polaków".
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które zrobiłam w czasie krótkiego spaceru po cmentarzu:
Komentarze
Prześlij komentarz