Frauen-KZ Mauthausen - Eine Spurensuche

 

Obiecałam Wam, że zamieszczę teksty naukowe dotyczące kobiet-więźniarek podobozów podlegających pod system KL Mauthausen w Austrii. Dziś niewiele wiadomo o tym, jak wyglądała rzeczywistość tych więźniarek. Chociaż po wojnie odbyły się procesy sądowe członków załogi Mauthausen, to jednak obecność więźniarek oraz nadzorczyń austriackich nie przedostała się do szerszej opinii publicznej. Ten temat był w Austrii niemalże zapomniany. Większość więźniarek z podobozów KL Mauthausen pracowało niewolniczo w fabrykach, które w czasie wojny wynajmowały więźniów. Kilka kobiecych podobozów zostało założonych właśnie w połowie 1944 roku z powodu wzrastającego zapotrzebowania na tanią siłą roboczą w przemyśle zbrojeniowym. Po likwidacji obozów w KL Auschwitz czy innych obozów na Wschodzie, wiele więźniarek przewożono do Austrii w transportach ewakuacyjnych.

Obóz Mauthausen jest dziś kojarzony głównie jako system obozów dla mężczyzn-więźniów. Pobliskie kopalnie granitu były niewyczerpanym źródłem możliwości torturowania więźniów przy katorżniczej pracy. Jednak historia kompleksu KL Mauthausen to także historia około 8500 kobiet-więźniarek. Andreas Baumgartner, historyk od wielu lat czynnie związany w Miejscem Pamięci KZ-Mauthausen, napisał kilka artykułów oraz publikacji dotyczących wyłącznie historii kobiecych podobozów na terenie Austrii. 

Poniższy tekst pochodzi z książki "Zwischen Mutterkreuz und Gaskammer" z 2007 roku i jest zapisem międzynarodowego sympozjum dotyczącego tematyki więźniarek KL Mauthausen.

Tekst w języku niemieckim.









Zobacz też:

Komentarze

Popularne posty:

Translate