Mogiła Ofiar Ravensbrück na Powązkach Wojskowych
Symboliczna mogiła Polek, rozstrzelanych, zamordowanych i zmarłych w obozie kobiecym Ravensbrück
W Ravensbrück hitlerowcy zlokalizowali pierwszy i przez dłuższy czas jedyny obóz koncentracyjny dla kobiet. Założony w marcu 1939 roku do września 1939 roku stanowił miejsce odosobnienia dla Niemek, przeciwniczek hitleryzmu oraz Żydówek i Cyganek z terenu Rzeszy, później do obozu zaczęto zsyłać więźniarki innych narodowości.
28 IX 1939 roku przywieziono pierwsze Polki, 23 działaczki oświatowe i społeczne towarzystw polonijnych w Niemczech, a w listopadzie pierwsze Polki z kraju. Od sierpnia 1944 roku rozpoczęły się masowe transporty więźniarek z innych obozów i więzień oraz kobiet z powstańczej Warszawy. Do 1940 roku obóz składał się z 16 bloków, w 1941 roku postawiono 8 dalszych. Zbudowano też krematorium, a w 1944 roku komorę gazową. W tym czasie obóz powiększono trzykrotnie. Likwidacja obozu połączona z ewakuacją więźniarek nastąpiła w kwietniu 1945 roku. Obóz w Ravensbrück miał około 100 filii i tzw. komand pracy. Więźniarki wyniszczano niewolniczą pracą w obozie i poza nim, w fabrykach przemysłu zbrojeniowego.
Począwszy od kwietnia 1942 roku dokonywano wielu zbrojnych egzekucji więźniarek - głównie Polek. Uśmiercano je także w komorach gazowych, najpierw poza obozem, później w obozie. Ponadto, niemal wyłącznie na polskich więźniarkach politycznych, przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne. Przez obóz przeszło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości, w tym 34 tys. Polek. Zginęło 90 tys., w tym 17 tys. Polek. Zanim 1 V 1945 teren obozu wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej, znaczną ilość więźniarek hitlerowcy zdążyli wywieźć na zachód. Jedynie 5 tys. pozostałych w obozie kobiet przewieziono do Szwecji dzięki akcji Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.
Od 1956 roku byłe więźniarki Ravensbrück utworzyły Międzynarodowy Komitet Ravensbrück. W 1959 na terenie obozu powstało muzeum, wzniesiono także Pomnik Solidarności.
Symboliczna Mogiła Polek rozstrzelanych o zmarłych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück wykonana według projektu rzeźbiarki Zofii Kann-Pociłowskiej, powstała ze składek byłych więźniarek obozu. Odsłonięcie odbyło się 27 kwietnia 1958 roku.
Tekst: "Cmentarz komunalny Powązki, dawny wojskowy w Warszawie", Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989
Zwłaszcza przed kwietniowymi uroczystościami wyzwolenia obozu Ravensbrück oraz w polskie Święto Niepodległości staram się przyozdobić pomnik w patriotyczne biało-czerwone barwy. Zdjęcia z dokumentacji przesyłałam do jednej z byłych więźniarek Ravensbrück, z którą zresztą jeździłam na uroczystości do byłego obozu. Na blogu możecie obejrzeć wybrane przykłady moich aranżacji. Jeśli ktoś z warszawiaków chciałby pomóc w utrzymaniu tego pomnika - bardzo proszę przyłączyć się do wspólnej pamięci poprzez zakup kwiatów i zniczy oraz osobiste udekorowanie nimi tej symbolicznej mogiły!
Komentarze
Prześlij komentarz