Barnimstraße 10: więzienie dla kobiet w Berlinie
Niecałe pięć minut spacerem od Alexanderplatz w Berlinie, znajduje się pewne miejsce równie ważne dla historii Berlina jak charakterystyczna wieża telewizyjna. Z tą różnicą, że to miejsce pośrodku bloków z czasów Berlina Wschodniego, pamięta znacznie mroczniejsze czasy niż DDR. Niewielka tablica pamiątkowa, którą widzicie na blogowej miniaturce, znajduje się przy Barnimstraße 10 w dzielnicy Friedrichshain. Przypomina ona o istnieniu w tym miejscu więzienia dla kobiet, które funkcjonowało w latach 1864-1974. W czasach nazistowskiego terroru w tym więzieniu przebywało ponad 300 kobiet, które były uczestniczkami ruchu oporu i z tego powodu zostały skazane na śmierć. Większość z nich, po wydanych wyrokach, została powieszona lub zgilotynowana w więzieniu Plötzensee, również na obszarze Berlina.
Frauengefängnis Barnimstrasse
Źródło: You Tube
Więzienie dla kobiet przy Barnimstraße 10 zbudowano w 1864 roku jako "Królewskie pruskie więzienie dla kobiet" z oddziałem położniczym oraz matczyno-dziecięcym. W okresie nazistowskim dla wielu kobiet działających w ruchu oporu to więzienie było początkiem ich ostatniej podróży. Stąd były przenoszone po wyrokach wydanych przez nazistowski wymiar sprawiedliwości do więzienia w Plötzensee w Berlinie Charlottenburgu i tam mordowane, zazwyczaj za pomocą gilotyny. Jak pamiętacie, Sophie Scholl, która również działała w ruchu oporu na terenie uniwersytetu w Monachium, także została skazana na zgilotynowanie. W nazistowskich Niemczech gilotynowanie cywilów było najpowszechniejszą karą śmierci.
Więzienie przy Barnimstraße 10 zostało całkowicie zburzone w 1974 roku. Wówczas znajdowało się na obszarze Berlina Wschodniego. Dziś upamiętnienie tego więzienia stanowi specjalnie zaprojektowana ścieżka audio z cytatami kobiet więzionych w tym miejscu oraz niebieskie linie namalowane na chodniku o długości 300 metrów, a także kilka tablic informacyjnych i pamiątkowych. Więzienie to istniało 100 lat i pokazywało przekrój systemu karnego, jaki zmieniał się w Niemczech, począwszy od osadzania kobiet za aborcję w czasach Cesarstwa Niemieckiego, po próbę ucieczki z terenu DDR.
Barnimstraße 10 to ważne miejsce na mapie Berlina i choć fizycznie budynek już dziś nie istnieje, to historie kobiet, które przeszły przez jego mury są jak najbardziej prawdziwe i robią wrażenie nawet dziś. Warto więc przy okazji spaceru po centrum Berlina podejść na chwilę na Barnimstraße 10 i przejść ścieżką pamięci kobiet, które nie bały się przeciwstawić nazistowskiemu terrorowi i zapłaciły za to najwyższą cenę.
Zdjęcia zrobiłam w Berlinie w sierpniu 2023 roku.
Komentarze
Prześlij komentarz