Między historią a stereotypem – muzea na mieliźnie popkultury
Zapraszamy edukatorów, opiekunów miejsc pamięci, badaczy, studentów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką do udziału w panelu dyskusyjnym pt. „Między historią a stereotypem – muzea na mieliźnie popkultury” na Uniwersytecie SWPS. Spotkanie będzie okazją do pogłębionej refleksji nad wyzwaniami, które niesie ze sobą obecność tematyki Auschwitz i Holokaustu w kulturze popularnej.
Szanse i zagrożenia kultury masowej
W dzisiejszych czasach historia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz jest coraz częściej widoczna w filmach, serialach, literaturze popularnej, internecie i innych formach masowego przekazu. Trend ten z pewnością pozwala na dotarcie do szerokiej publiczności, jednocześnie jednak wiąże się ze specyficznymi zagrożeniami.
Twórcy dzieł kultury popularnej często powołują się na fakty historyczne, używając określeń, jak np. „oparte na prawdziwych wydarzeniach” czy „ta historia wydarzyła się naprawdę”. Mimo to miewają niekiedy tendencję do upraszczania i zniekształcania przebiegu zdarzeń. W rezultacie obraz – nie tylko Auschwitz, lecz także innych historycznych miejsc czy motywów trafiających do masowego odbiorcy popkultury – bywa stereotypowy, powierzchowny, a często wręcz fałszywy. Dla wielu osób kontakt z popkulturą jest jedynym sposobem zetknięcia się z historią, a to rodzi pytania o odpowiedzialność za przedstawianie tej trudnej tematyki przez dzisiejszych twórców.
Podczas panelu będziemy dyskutować o tym, jak muzea, instytucje edukacyjne i inne ośrodki zajmujące się pielęgnowaniem pamięci powinny odnaleźć się w zmieniającej się rzeczywistości narracyjnej. Jakie kroki można podjąć, aby zapewnić rzetelne przedstawienie historii? Zapraszamy do wspólnej refleksji.
Spotkanie z ekspertami
Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość wysłuchania oraz wejścia w dyskusję z czołowymi specjalistami z zakresu historii, muzealnictwa oraz edukacji. Wśród prelegentów znajdą się dr Paulina Florjanowicz – dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Paweł Sawicki – zastępca kierownika Biura Prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, prof. Adam Szpaderski – kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS oraz Bartosz Bartyzel – rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, który poprowadzi dyskusję.
Program debaty
13.00–13.10
Dlaczego się tu spotkaliśmy i dlaczego mamy problem?
wstęp do debaty
Paweł Sawicki
13.10–14.00
4 różne pytania o 4 różne perspektywy popkultury
debata
* Perspektywa badawczo historyczna – dr Wanda Witek-Malicka
* Perspektywa wizerunku pamięci – Paweł Sawicki
* Perspektywa narracji muzealnej – dr Paulina Florjanowicz
* Świat akademicki jako perspektywa edukacyjna i zarządcza – dr hab. Adam Szpaderski, prof. USWPS
Bartosz Bartyzel – moderacja
14.00–14.15
Dobre praktyki wejścia świata muzeów w powszechną narrację współczesnej popkultury
podsumowanie
14.15–14.30
Pytania do ekspertów
Informacje organizacyjne:
Termin: 13 września 2024 r., godz. 13.00–14.30
Miejsce: Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie (Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa, sala S306) oraz online (zapisane osoby otrzymają link do spotkania w osobnym e-mailu).
Organizatorzy:
Oui c'est grave, j'espère que les personnes réfléchiront deux fois à leur source historique.
OdpowiedzUsuń