Eine Gefangene Bei Stalin Und Hitler [FILM]


"Eine Gefangene Bei Stalin Und Hitler"

Niemiecki film wyprodukowany przez telewizję ZDF w 1968 roku, przedstawia historię Margarete Buber-Neumann, byłej więźniarki obozu Ravensbruck. Buber-Neumann była niemiecką Żydówką i jednocześnie komunistką, która doświadczyła dwóch totalitaryzmów. Była zesłana na Sybir, jak i wydana później w ręce Niemców i umieszczona w obozie koncentracyjnym. Tam zaprzyjaźniła się z inną więźniarką, Mileną Jasenską, która pochodziła z czeskiej Pragi. Margarete Buber-Neumann przebywała w Ravensbruck od 1940 do 1945 roku czyli właściwie przez cały okres istnienia tego obozu. Początkowo pracowała w fabryce Simensa na terenie Ravensbruck jako sekretarka.

"Baraki produkcyjne firmy Simens zostały zbudowane przez więźniów-mężczyzn i pierwszy z nich został uruchomiony dopiero kilka tygodni wcześniej. Nie pracowało tam jeszcze wiele więcej niż pięćdziesiąt kobiet zajmujących się nawijaniem cewek i budową przekaźników. Inżynier Grade, który w ciągu piętnastu lat pracy w firmie Siemens& Halske doszedł do wysokiej pozycji, starannie wybierał spośród przysłanego materiału niewolniczego najbardziej przydatne osobniki. Moje zajęcie u Siemensa polegało przede wszystkim na prowadzeniu korespondencji pana Grade z kierownictwem obozu koncentracyjnego. Nie wzdrygał się on przed donoszeniem strażniczkom na nieskorne do pracy więźniarki czy przed domaganiem się meldunku. Jeśli uznał więźniarkę za nieprzydatną, nie szczędził jej negatywnej charakterystyki w piśmie do władz obozowych."
Margarete Buber-neumann "Als Gefangene unter Stalin und Hitler", 1968.


Na przestrzeni 1942 i 1943 roku, Margarete pełniła obowiązki osobistej sekretarki Oberaufseherin Johanny Langefeld. Tym samym miała dostęp do wszystkich najważniejszych dokumentów obozowych i list personalnych więźniarek. Po odejściu kierowniczki Langefeld, Margarete została blokową w baraku dla kobiet - Świadków Jehowy w Ravensbruck. Mogła w miarę swobodnie poruszać się po terenie obozu, poznała wiele współtowarzyszek, a dzięki znajomości języka niemieckiego, mogła też im pomagać na różne sposoby. 21 kwietnia 1945 roku po wyzwoleniu, Buber-Neumann opuściła obóz i wróciła do rodzinnej miejscowości. Po wojnie spisała swoje wspomnienia w książce "Als Gefangene Unter Stalin Und Hitler". W 1968 roku nakręcono 90-minutowy film o życiu Margarete, która do końca swojego życia dawała świadectwo kobiety Ocalonej z obozu.




Zobacz też:



Komentarze

Popularne posty:

Translate