TOP 5: Najlepsze książki o nadzorczyniach SS
TOP 5: Najlepsze książki o nadzorczyniach SS
Na temat książek pisałam już parokrotnie, jednak chciałabym w tym miejscu podkreślić, że tylko dobrze zaopatrzona biblioteczka tematyczna może pomóc osobom zainteresowanym w uzupełnieniu wiedzy na temat kobiet z personelu pomocniczego SS! Co znajduje się w moim prywatnym księgozbiorze? Pierwszą książką, jaką zakupiłam przez Internet wiele lat temu była książka Daniela Particka Browna dotycząca Irmy Grese - "The Beautiful Beast". Pięknie wydana, na świetnym papierze z lakierowaną okładką zrobiła na mnie duże wrażenie: to można w ten sposób pisać książki o nadzorczyniach? Nawiązałam kontakt mailowy z autorem i od tamtego czasu szukałam innych pozycji wydawniczych dotyczących nadzorczyń SS, zwłaszcza tych, które wydano w Niemczech. Nie było tego dużo...
Niestety poza kilkoma publikacjami, w Niemczech temat kobiet pracujących w obozach nie był chętnie poruszany, a tym bardziej wydawany w formie książek. Ukazało się kilka poważniejszych artykułów naukowych, jednak to wciąż były tylko artykuły. Książka Kathrin Kompisch "Sprawczynie" z 2008 roku uzupełniła tą lukę w idealny sposób, jednak to nie była książka w całości dotycząca nadzorczyń. Udało mi się nawet pozyskać wersję oryginalną tej książki czyli niemiecką "Täterinnen Frauen im Nationalsozialismus". Poniżej zestawiłam te dwie książki obok siebie. Nasza polska edycja jest z roku 2012. To i tak wielki sukces, że wydawnictwo Prószyński i S-ka zainteresowało się tą książką...
W 2007 roku wydana została publikacja pod redakcją Simone Erpel pt. "Im Gefolge der SS" czyli "W służbie SS" - znajdują się w niej teksty pisane przez różnych historyków i badaczy Zagłady, które dotyczą tematyki kobiet-sprawczyń z obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Książka wydana w języku niemieckim i angielskim.
Najnowsza publikacja autorstwa Johannesa Schwartza z 2018 roku "Weibliche Angelegenheiten. Handlungsräume von KZ- Aufseherinnen in Ravensbrück und Neubrandenburg" to jedyna książka opisująca formację "SS-Aufseherin" od A do Z. Książka skupia się na sylwetkach nadzorczyń z Ravensbruck i Neubrandenburga, nie pomija żadnego aspektu dotyczącego historii tej formacji. Przekrojowo przedstawia najważniejsze epizody w karierze nadzorczyń, począwszy od sposobów rekrutacji, metod awansu, poprzez różnorodne funkcje jakie nadzorczynie pełniły w obozach, aż do ich udziału w procesie eksterminacji. Minusem tej publikacji jest całkowity brak fotografii lub dokumentów, które byłyby idealnym dopełnieniem całości.
W tym rankingu musi też pojawić się jeszcze jedna niewielka objętościowo książka, na którą warto zwrócić uwagę: "SS-Aufseherinnen im KZ-Alltag" (2011) autorstwa Fotini Tzani. Książka była pracą magisterską Tzani, wydaną w formie publikacji. Kieszonkowe kompendium wiedzy o nadzorczyniach i dobry punkt wyjścia do dalszego pogłębiania wiedzy na ten temat! Polecam!
Zobacz też:
Komentarze
Prześlij komentarz