Kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego [wystawa]

 

Z dużym zainteresowaniem obejrzałam wystawę dotyczącą kobiecego doświadczenia obozu koncentracyjnego ukazanego za pomocą rysunków wykonanych przez polskie więźniarki głównie obozu Ravensbrück i Birkenau. O wystawie będącej częścią większego projektu "Kobiety w lagrach" pisałam już wcześniej na blogu. Tym razem wystawa została zaprezentowana w Warszawie w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.


Jako, że sama interesuję się pracami artystycznymi powstałymi na terenie obozów koncentracyjnych, nie mogłam nie zobaczyć także i tej wystawy o więźniarkach Ravensbrück. I chociaż zaprezentowane na niej grafiki nie są oryginałami, jakość reprodukcji pozwala na bardzo dobre zapoznanie się z tymi dziełami. Zresztą trzeba pamiętać, że te ilustracje były tworzone na skrawkach gazet, rysowane nielegalnie, ukradkiem, więc w rzeczywistości są to maleńkie obrazki - tutaj zostały one zeskanowane i wydrukowane w dużych formatach. Można je dokładnie obejrzeć, co nie zawsze jest możliwe w kontakcie z oryginałem. Wystawie prac więźniarek towarzyszą bardzo ciekawe instalacje artystyczne, które nawiązują do codzienności za drutami obozów. 


Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana w Białymstoku. Teraz dopiero uzmysłowiłam sobie, że tak naprawdę sztuka obozowa nie funkcjonuje w świadomości społeczeństwa. Niewiele mówi się o rysunkach czy karykaturach tworzonych przez więźniów w obozach. A przecież taki temat powinno się szeroko omawiać na lekcjach w liceum! Z drugiej strony są instytucje jak np. muzeum POLIN, które organizują wystawy sztuki współczesnej nawiązującej do Holokaustu. Prace Sasnala są tutaj najlepszym przykładem. Jednak wystawa "Kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego" jest o tyle wyjątkowa, gdyż pokazuje sztukę z samego dna piekła - te prace powstawały głównie w trakcie pobytu autorek w obozie! Lub zostały stworzone chwilę po wyzwoleniu. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy oraz oczywiście do osobistej wizyty w Muzeum Niepodległości!

Wystawę można obejrzeć do połowy października 2021. 
















*

Otwarcie wystawy „Aktywna kultura pamięci...” 

W Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w czwartek otwarta zostanie wystawa „Aktywna kultura pamięci – kobiece doświadczenie obozów koncentracyjnych” zrealizowaną we współpracy z Uniwersytetem Białostockim (UwB) oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

"Rolą przedsięwzięcia +Aktywna kultura pamięci – kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego+ jest ułatwienie, szczególnie młodemu pokoleniu, wyobrażenia i zrozumienia, czym było doświadczenie lagru dla kobiet" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Bartłomieja Kłuska z działu promocji Muzeum Niepodległości (MN) w Warszawie.

Jak wyjaśniono, "na wystawę składają się archiwalne rysunki wykonane przez polskie artystki, więźniarki lagrów (prace te występują w ekspozycji opatrzone komentarzem w postaci fragmentów obozowych wspomnień) oraz prace malarskie, rzeźby, instalacje będące współczesną recepcją tego doświadczenia".

"Pomysł projektu +Aktywna kultura pamięci – kobiece doświadczenie obozów koncentracyjnych” rodził się etapami. Najpierw było trudne doświadczenie życiowe, z którym jak się okazywało, łatwiej było się zmierzyć pod paradoksalnie wzmacniającym wpływem obozowych lektur. Potem nastał czas refleksji nad kobiecym doświadczeniem obozów koncentracyjnych i jego zapisami, które odsłaniały się z jednej strony, jako ważne i ciekawe, z drugiej zaskakująco słabo znane i upowszechnione. Zaraz potem pojawiło się poczucie konieczności zmiany tego stanu, pobudzane jeszcze silnym rezonansem, jaki wywołały wykłady o kobietach w lagrach, prowadzone przeze mnie na Uniwersytecie Jagiellońskim (2016-2019)" - powiedziała autorka przedsięwzięcia Barbara Czarnecka, cytowana w informacji.

"Żywe i autentyczne zainteresowanie młodych, szczególnie kobiet, doświadczeniem ich babek i prababek oraz sposobem relacjonowania lagrowych losów były dla mnie ważnym impulsem" - podkreśliła.

Info: dzieje.pl


Zobacz też:

Komentarze

Popularne posty:

Translate