Simone Erpel: "Im Gefolge der SS" [TEXT/DE]
Postanowiłam w tym roku przyjrzeć się niemieckim tekstom naukowym dotyczących przede wszystkim nadzorczyń SS, ale także innych formacji żeńskich wspierających działania wojenne, jak np. SS-Helferinnen. Znalazłam także niezwykle ciekawy tekst dotyczący kobiet pracujących dla... gestapo! Jest jeszcze wiele tematów, które należałoby zbadać jeśli chodzi o współudział kobiet w zbrodniach Rzeszy Niemieckiej. Co jakiś czas będę więc zamieszczać na blogu skany tekstów naukowych w oryginale - mam nadzieję, że i Wy na tym skorzystacie!
Źródło: Topographie des Terrors/Deutsche Welle
Poniżej zamieszczam tekst autorstwa dr Simone Erpel, historyczki, która jako jedna z niewielu osób w Niemczech zajmuje się w swoich badaniach tematem nadzorczyń SS. Dr Erpel jest od 2004 roku kuratorką wystawy o nadzorczyniach w Miejscu Pamięci Ravensbrück, tak więc to jak dziś mówi się i pisze o nadzorczyniach w Niemczech - w dużej mierze jest zasługą Simone Erpel. To ona kształtuje "wizerunek" nadzorczyń, jaki dziś możemy oglądać na wystawie "Im Gefolge der SS". Pani Erpel była redaktorem naukowym publikacji "Im Gefolge der SS: Aufseherinnen des Frauen-KZ Ravensbrück. Begleitband zur Ausstellung" wydanej w 2007 roku i będącej uzupełnieniem wystawy o nadzorczyniach.
Źródło: Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück
Kierowała także pracami zespołu historyków, który opracował odnowioną wystawę o nadzorczyniach otwartą w sierpniu 2020 roku. Można powiedzieć, że pani Erpel "trzęsie" nadzorczyniami i w moim odczuciu jest najważniejszą osobą, która cały czas o nadzorczyniach pisze i występuje na różnorodnych konferencjach naukowych, tak jak na tej w Berlinie w październiku 2018 roku, podczas której sama miałam możliwość wysłuchania wykładu pani Erpel. Bardzo chciałabym, aby dr Erpel opracowała kiedyś publikację całościowo opisującą nadzorczynie i żeby była jedyną autorką takiej publikacji. Zazwyczaj w Niemczech wydawane są książki zawierające zbiór tekstów naukowych różnych autorów. Tak też jest w przypadku publikacji "Im Gefolge der SS". Często są to też publikacje pokonferencyjne. Wciąż jednak brakuje w Niemczech książki szeroko opisującej formację SS-Aufseherin - z zaktualizowanymi informacjami i z dużą ilością zdjęć! Mam nadzieję, że pani Erpel spełni kiedyś moje marzenie!
Komentarze
Prześlij komentarz