FKL Ravensbrück. Wystawa elementarna IPN

Wystawa elementarna "FKL Ravensbrück. Obóz koncentracyjny dla kobiet 1939-1945" została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Prezentuje najważniejsze informacje na temat obozu koncentracyjnego Ravensbrück: jego funkcjonowania, załogi oraz więźniarek. Porusza również takie tematy jak operacje doświadczalne na polskich więźniarkach, polską konspirację w obozie czy egzekucje i śmiertelność.

Kliknij na obrazek (link):

Autor: Ewelina Małachowska

Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz

Opracowanie graficzne: Aleksandra Korol-Chudy

Recenzja: Urszula Gierasimiuk, dr hab. Filip Musiał

Wykorzystane fotografie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Yad Vashem, Muzeum Narodowego – Muzeum Historycznego w Czechach, Niemieckiej Biblioteki Zdjęć, Kulturen w Lund, Biblioteki Królewskiej – Biblioteki Narodowej Danii i Biblioteki Uniwersyteckiej w Kopenhadze, Agencji Fotograficznej Forum, Polskiej Agencji Prasowej, Marii Lorens, Eweliny Małachowskiej oraz Michała Neumanna.

*

Tutaj moja drobna uwaga, którą przesłałam do IPN. Na planszy dotyczącej pracy zamieszczono zdjęcie więźniarek maszerujących w komandzie wzdłuż bramy obozu Birkenau. Poprawiono błąd w podpisie, który wskazywał pierwotnie, że jest to zdjęcie autentyczne. Oczywiście nie jest to zdjęcie pochodzące z czasów wojny, a jedynie kadr z filmu fabularnego "Ostatni Etap" z 1947 roku - autorzy wystawy dopisali tą informację. Bardzo często ten konkretny kadr brany jest za autentyczne zdjęcie z obozu koncentracyjnego. Jeśli jednak dłużej się zastanowimy, wtedy uświadomimy sobie, że nie zachowało się do naszych czasów żadne zdjęcie pokazujące więźniarki maszerujące do pracy poza terenem obozu. Jedyne zdjęcia z obozów przedstawiające pracujących więźniów jakie znamy, są to propagandowe fotografie wykonane przez załogę SS. OK, jest jeden znany wyjątek - zapis filmowy anonimowego świadka, na którym widać maszerujące komando więźniarek z podobozu Grüneberg, jednak jest to zapis zarejestrowany potajemnie. IPN w Katowicach wykorzystał fotograficzny zasób archiwalny z Yad Vashem, tym bardziej może dziwić fakt, że w tamtejszym archiwum cyfrowym to zdjęcie figuruje jako autentyczna klisza z czasów wojny... 

Takie błędy mogą pojawiać się na różnych wystawach, pomimo tego, że w zespole opracowującym wystawę są historycy i znawcy tematyki Holokaustu. Często sama wyłapuję podobne błędy i piszę do odpowiednich instytucji. Cieszę się, że w tym przypadku naniesiono korektę na planszę. Niestety, ale to wszystko pokazuje jak wiele pracy trzeba włożyć w wykonanie publikacji historycznej i sprawdzać każde zdjęcie pod kątem jego autentyczności. Środowisko IPN w Katowicach uaktywniło się jeśli chodzi o różne wydarzenia związane z historią obozu Ravensbrück, a niniejsza wystawa jest właśnie jednym z kilku wydawniczych elementów upamiętniających ten obóz. 


Zobacz też:

Komentarze

  1. Anonimowy8.2.23

    Hello i am new here, and while i had checked your blog since a long time, i neither speak polish neither know how to use blogger, but if you recive the message, i apologize for the quantity and i want to ask things about the overseers

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty:

Translate