Postenkette: obozowy łańcuch straży
Obozowe wieże strażnicze
To, co każdy 'widzi' oczami wyobraźni, kiedy słyszy o obozie koncentracyjnym, to są elementy obozowej architektury: druty, baraki, tory kolejowe, no i oczywiście wieże strażnicze. Czy zwiedzając dzisiejsze Miejsca Pamięci zwróciliście uwagę na te konkretne obiekty obozowe? Wieże strażnicze to podstawa funkcjonowania obozu od strony jego zabezpieczenia. Znajdowały się w każdym tego typu obszarze, w którym koncentrowano dużą liczbę osób będących w izolacji od społeczeństwa. Wieże strażnicze zapewniały bezpieczeństwo samym Niemcom z załogi, w razie buntu ze strony więźniów. Ale też, a może przede wszystkim, miały świadczyć o ciągłej obserwacji osadzonych w obozie więźniów i ich kontroli.
Każdy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny opracował swój własny wygląd wież strażniczych. Różniły się one przede wszystkim wielkością oraz kształtem. Niemal wszystkie zawsze były zbudowane z drewna, jednak były też i takie z kamienia oraz betonowe. Niektóre były zadaszone i w pełni obudowane z oknami i przeszkleniami na najwyższym piętrze, inne miały nawet zewnętrzne tarasy okalające wieżę czy balkony, a jeszcze inne były lekkie, przenośne i otwarte, w wyglądzie przypominały myśliwskie ambony. W każdym obozie zidentyfikować można byłoby kilka rodzajów wież strażniczych, w zależności od placówki dla której je zaprojektowano lub od miejsca, w którym miały być ustawione. I każda z nich mogła pełnić nieco inną funkcję.
Zwiedzałam już wiele terenów byłych obozów koncentracyjnych i tak naprawdę tylko w Ravensbrück nie ma w pełni zachowanej wieży strażniczej. Dlatego można mieć wrażenie, że czegoś 'brakuje' w architekturze przestrzeni tego miejsca. Jest jedna wieżyczka, stalowa, jednak będąc szczera, nie jestem pewna czy ta konstrukcja pochodzi z czasów wojny, czy może jest pozostałością po radzieckiej jednostce wojskowej. Jest jedno archiwalne zdjęcie z nadzorczynią Marią Enserer, która stoi przy baraku mieszkalnym dla nadzorczyń, a w tle widać drewnianą wieżę strażniczą. W Ravensbrück nie zbudowano potężnych wież na trwałych fundamentach, tylko właśnie stawiano takie drewniane, prowizoryczne zwyżki.
Nadzorczynie nigdy nie pełniły służby na wieżach strażniczych! To zadanie należało do męskiego personelu wartowniczego i tak samo wyglądało to w innych obozach koncentracyjnych. Istniał szereg regulacji i przepisów dotyczących pełnienia służby przez wartowników na wieżach strażniczych. Była to niezwykle odpowiedzialna praca, gdyż wiązała się z bezpośrednim zapobieganiem ucieczek więźniów.
Skąd pomysł na ten artykuł? Będąc w sierpniu 2023 roku w Muzeum Sachsenhausen, zwiedziłam niewielką, ale bardzo ciekawą wystawę, która znajduje się w... wieży strażniczej byłego obozu! A dokładniej w wieży E (Turm E). Wystawa o tytule "Die Stadt und das Lager 1936-1945" prezentuje relacje mieszkańców Oranienburga i ich wspomnienia dotyczące działalności obozu na obrzeżach miasta. Wieża została dość mocno uszkodzona po wojnie, jednak dziś jest odbudowana, może nie z taką dokładnością, jak było to za czasów funkcjonowania obozu, mimo to możliwość wejścia do wewnątrz wieży strażniczej jest zawsze ciekawym doświadczeniem.
Wszystkie zamieszczone tutaj zdjęcia współczesne są mojego autorstwa.
Bardzo często osobom, które zwiedzają Miejsca Pamięci na terenach byłych obozów wydaje się, że tak właśnie wyglądały owe obozy od początku ich założenia. Niestety, ale prawda jest zupełnie inna, zwłaszcza w przypadku obozów zakładanych w późniejszych latach, jak np. KL Auschwitz. W porównaniu do obozu Dachau czy Sachsenhausen, Auschwitz był budowany dopiero od połowy 1940 roku z materiałów dostępnych na miejscu. Właściwie przez cały okres funkcjonowania kompleksu obozu Auschwitz był on w ciągłej budowie i rozbudowie! I dotyczyło to zarówno obozu macierzystego, jak i Birkenau. To stałe ograniczenie materiałów budowlanych sprawiło, że przez trzy pierwsze lata w obozie macierzystym stawiano prowizoryczne drewniane wieżyczki, nie mające nic wspólnego z dzisiejszymi zachowanymi potężnymi wieżami o wysokości siedmiu lub jedenastu metrów!
Wzorcem, z którego czerpano inspiracje do tworzenia i ulepszania obozowego łańcucha straży był obóz Dachau w Bawarii. Potężne wieże okalające teren obozu i skomplikowany system 'pasa śmierci', czyli ogrodzenia był chętnie powielany w innych tego typu placówkach. Muszę przyznać, że Dachau zrobił na mnie pod tym względem ogromne wrażenie! Architektura tego obozu jest monumentalna, nienaturalnie przeskalowana, przytłaczająca.
Za przekroczenie terenu obozu groziło zastrzelenie.
Źródło: Jerzy Dębski, "Tablice ostrzegawcze oraz nakazu i zakazu funkcjonujące w KL Auschwitz", Kraków 1995
Deborah Dwork, Robert Jan van Pelt "Auschwitz. Historia miasta i obozu", Warszawa 2011
Komentarze
Prześlij komentarz