Historia obozu Ravensbrück: materiały edukacyjne

 


Adresaci

Adresatem pakietu edukacyjnego jest młodzież szkolna w wieku powyżej 14 lat, zainteresowana historią II wojny światowej i Holokaustem, a zwłaszcza problematyką niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Koncepcja dydaktyczna

Koncepcja dydaktyczna pakietu zakłada wykorzystanie filmu dokumentalnego oraz materiałów dydaktycznych na temat KL Ravensbrück jako głównego środka dydaktycznego na lekcji. Materiały edukacyjne pełnią tutaj rolę pomocniczą – inspiracji dla nauczyciela do podejmowania działań twórczych. W rezultacie nauczyciel, w oparciu o pakiet, będzie mógł nie tylko opracować własne zajęcia edukacyjne poświęcone historii obozu koncentracyjnego, ale także umiejscowić go w szerszym kontekście II wojny światowej i Holokaustu.

Cele edukacyjne

Jednym z głównych celów edukacyjnych zajęć realizowanych w oparciu o ten pakiet jest dążenie do kształtowania postawy empatii z byłymi więźniami i skłonienie uczniów do refleksji nad losem człowieka w granicznych warunkach, a tym samym rozwijanie wrażliwości na ludzkie cierpienie oraz budowanie postaw otwartości i tolerancji. Cele te są realizowane w oparciu o rzetelną wiedzę, będącą podstawą do wyciągania wniosków i refleksji, której źródłem są informacje zawarte w filmie, jak i materiałach uzupełniających. Pośród nich szczególne znaczenie mają fragmenty wspomnień byłych więźniów, pozwalające uczniom wczuć się w ich sytuację i tym samym lepiej zrozumieć tragizm wojny i okupacji.

Zawartość i w sposób pracy

Pakiet składa się z trzech części: filmu dokumentalnego pt. W odmętach Ravensbrück, materiałów edukacyjnych dla nauczyciela i dla uczniów. Materiały edukacyjne dla nauczyciela zawierają zestaw kart pracy do wykorzystania na lekcji. Karty te, dla ułatwienia ich wykorzystania, przygotowane zostały w formie prezentacji w programie Prezi oraz w formie pliku pdf. Treści w nich zawarte pozwalają na omówienie najważniejszych problemów związanych z historią obozu koncentracyjnego, jego upamiętnianiem i przesłaniem dla współczesności. Każda karta pracy została podzielona na kilka części prezentujących różne szczegółowe zagadnienia dotyczące obozu koncentracyjnego. Zawartewnich materiałyźródłowe (fragmentywspomnieńwięźniów, zdjęcia, rysunki, tabele) opatrzone zostały zestawem ćwiczeń, do wykonania przez uczniów. Całość kończy podsumowujący blok ćwiczeniowy, który pozwala na podjęcie refleksji nad głównym zagadnieniem przedstawionym na karcie.

Uzupełnieniem kart pracy są materiały edukacyjne dla uczniów, które stanowią swoistą pomoc dydaktyczną, ułatwiającą im analizowanie zawartego w kartach pracy materiału źródłowego i w konsekwencji wykonanie znajdujących się tam ćwiczeń. Na materiały te składają się: rys historyczny KL Ravensbrück i kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii obozu.

Zaleca się, aby uczniowie zapoznali się z tymi materiałami, podobnie jak i z filmem, przed rozpoczęciem analizy poszczególnych kart pracy. Mogą też odwoływać się do nich w trakcie wykonywania kolejnych ćwiczeń, jak również traktować je jako formę przygotowania się do lekcji.

*

W pakiecie edukacyjnym oraz filmie, można zobaczyć niektóre z moich rysunków.

Zobacz też:

Komentarze


Popularne posty:

Translate